Inte tog väl sommaren slut i torsdags kväll?

Publicerat den 9 september 2025

När Göteborgs Byggmästareförening bjöd till traditionsenligt sensommarmingel, i år den 4 september, märktes tydligt glädjen i att möta gamla och unga vänner samt kollegor och branschfolk. Vi människor har ett stort behov av möten, samt av att så att säga ”prata av oss”.

Efter välbehövlig semester och ledighet samt återbördade till ordinarie arbete och bostad är det gott att få höra hur vänner har haft det i sina fritidshus och husbilar samt deras förklaringar på varför allt på sommarens ”att-göra-lista” inte blev gjort. En del hade spelat för lite golf, andra för mycket – ett konstaterande som troligen delades med andra familjemedlemmar.

Byggarnas Hus och dess parkering vid Ekmansgatan är en typ av infrastrukturell kameleont. Tidigare år har parkeringen förvandlats till italiensk pizzarestaurang, engelsk pub och brasiliansk grillplats. Matsalen har varit plattform för en trevlig oktoberfest och i år hade denna del av Göteborgs centrum bytt skrud till en utlokaliserad del av Bohuslän.

Kvällen till ära hade värdinnan tillika föreningens vd iklätt sig en färgstark och charmig skaldjursskjorta. Enligt uppgift fanns det tillhörande byxor i samma färgsättning och mönster, men dessa hade hon lämnat hemma. För att stilla oron hos moralens väktare kan vi avslöja att Gabriella hade tagit på sig ett annat par byxor.

Byggmästareföreningens ordförande Jonas Steen hälsade alla varmt välkomna, ja det var faktiskt riktig gott väder denna septemberkväll, samt bjöd till bords. Var och en fick själv ansvara för sin bordsbön.

Som en typ av starter utrustades de närvarande med ett svarsformulär till den trevliga poängpromenaden som också gick helt och hållet i ett starkt västkusttema om fiskar, skaldjur, öar och geografi.

Om det fanns de som inte hade alla rätt så var det ändå ingen som gick lottlös hem. Det bjöds rikligt med mat i form av välsmakande paella, med musslor, kräftor, aioli och bröd. Det var Pontus Johansson, ägare till Västkustpojkarna, som i egen hög person serverade de rikliga portionerna. Till dessa läckerheter fanns det också kylda drycker för dem som så önskade.

Personligen har jag inte ätit så god paella sedan mitt besök på fantastiska Restaurant 7 Portes i Barcelona.

För oss som slipper arbeta i köket eller som inte behöver stå i disken är det bara att hoppas att detta är en mingeltradition som kommer leva i många år framöver. Stort tack från en som la sig mätt även denna kväll.

Text: Lars O. Carlsson
Foto: Stefan Hollertz