Göteborg expanderar med en ny halvö och ett unikt stycke ingenjörskonst
Onsdagen den 22 maj gavs det möjlighet för Göteborgs Byggmästareförenings mest äventyrliga medlemmar att beträda en ny landremsa av Göteborg.
Utan att på något sätt häda mänsklighetens och jordens skapare så kändes det vid detta studiebesök som om Per Aarsleff A/S återbrukat lite av den ingenjörskonst som profeten Moses eventuellt nyttjade då han delade Röda havet för att tillsammans med det judiska folket fotvandra ut ur Egypten.
Enligt Andra Moseboken höll Moses upp sin stav, och Gud delade sedan upp havet och gjorde botten fri från vatten nära nog med samma slutresultat som när Aarsleff pålar till fast berg och slår ner spont i leran så att Göta älv öppnar sig.
Aarsleff slog ner en spont och gud delade sedan upp älven – ja riktigt så enkelt var det kanske inte, men låt oss ta det lite mer från början. Men egentligen startade det hela med den svenska varvskrisen. Efter det att Götaverkens, Lindholmens och Eriksbergs varvsverksamheter uppförts så fanns det gott om lediga markytor på den norra Älvstranden.
Först skapades Eriksbergs Förvaltnings AB som senare blev Norra Älvstranden Utvecklings AB som sedan blev Älvstranden Utveckling AB, vars uppdrag var att projektutveckla dessa gamla industri- och handelsytor. Först handlade det om att förnya och modernisera Eriksbergsområdet, sedan även de andra varvstomterna på Norra Älvstranden. Därefter sammanställdes planer även för Södra Älvstranden som bland annat omfattade Skeppsbron samt marken mellan Skeppsbron och Stenaterminalen. Den senare ytan kom att benämnas Masthuggskajen, och är nu en del av Vision Älvstaden.
På halvön ska det senare byggas bostäder, kontor och verksamhetslokaler. Halvön kommer betyda mycket för det kajstråk som kommer att förbinda Masthuggskajen med Skeppsbron och de centrala delarna av staden. Halvön möjliggör också ett sammanhängande kajstråk längs älven med koppling mellan Skeppsbron och Masthugget, men också en förstärkt känsla av närhet mellan älven och Järntorget samt Linnéområdet.
Hela Masthuggskajen planeras stå klar 2030, men innan dess ska mycket hända. Det är många aktörer som ska samverka i färdigställandet, inte minst många entreprenörer och fastighetsägare.
På den nya halvön som just nu färdigställs av entreprenören Per Aarsleff A/S på uppdrag av byggherren Älvstranden Utveckling kommer flera fastigheter att byggas, där grundläggningsarbetena görs från pråmar. Man anlägger också 8–10 meter höga L-stöd, tillverkade i Polen. De är säkerhetskonstruktioner som fungerar som en typ av påseglingsskydd för handelstrafiken som trafikerar precis utanför. På dessa läggs en stålbalk, med stort krav på precision.
Skapandet av halvön är en väldigt komplex och precis entreprenad. Till projektet vid Masthuggskajen har man knutit sju duktiga mättekniker, varav fyra har ständig koll på rörelser i konstruktion och älv.
Skapandet av dessa nya kvarter beräknades från början att kosta 1,35 miljarder kronor. Den tekniska livslängden som utlovas är 100 år.
Två kontorsfastigheter åt Handelshuset Elof Hansson – Global Business Gate kommer att uppföras på halvön. I ett av Elof Hanssons hus kommer det finnas parkeringsplatser. Stena Fastigheter ska bygga ett kvarter med hyresrätter själva och, i samarbete med Riksbyggen, uppföra ett annat kvarter längre bort, där Stena står för hyresrätterna och Riksbyggen för bostadsrätterna.
Det är spännande att nu på plats få möjlighet att ta del av detta intressanta och unika byggprojekt. Stort tack till produktionschef John Gunnarsson för all intressant information och en spännande guidning, men också för välsmakande och energigivande smörgåsar. Här stod vi nu en bit ut i älven utan att bli blöta om fötterna.
En personlig reflektion kan vara på sin plats:
Älven var viktig för Sverige och därför grundades Göteborg. Älvstränderna är viktiga för Göteborg och därför förenar vi Norra och Södra Älvstranden – det vill säga Hisingen med Göteborgs centrala delar.
Text: Lars O. Carlsson
Foto: Stefan Hollertz